Get Adobe Flash player

Вибір

Правильний, ефективний, доцільний, зважений, Власний ВИБІР….  Що з цього можливо досягти, а що просто ілюзія, яка дає нам відчуття свободи.

Проблема вибору в психології – одне із суперечливих питань, на яке жоден практичний психолог чи науковець не може дати однозначної відповіді. Відсутній той єдиний алгоритм, що дозволив би людині самостійно визначити, що є правильним, а що ні, а важливо, які наслідки будуть від цього власного вибору. Адже, розуміння правильності приходить із часом, коли ти можеш простежити власний внутрішній стан, помічати зовнішні зміни, і всі ці зміни ефективні, сприяють особистому і професійному розвитку (самоактуалізація) , руху в майбутнє з новими можливостями. Але, ми розуміємо, що інколи наше прийняте рішення не приносить нам задоволення, а повертає нас назад у часі, в минуле, в той момент, коли ми опинилися перед ситуацією вибору.

Людина здійснює вибір кожного дня, та що там дня… Кожної години… Ми обираємо шлях, яким швидше добратись до навчання, до роботи, поступитись місцем для людини похилого віку чи вагітної жінки, книгу, яку читаємо в метро, в супермаркеті обираємо продукти для приготування обіду чи вечері… і цей перелік можна продовжувати нескінченно. Можна говорити – що сам феномен вибору складає наше життя, інколи ми самостійно визначаємо право на життя ВЛАСНОГО чи ЧУЖОГО (аборти, вбивство…) І тут постає дилема – вибір робимо, чи вибір робить нас… ми маніпулюємо, чи нами маніпулюють…

Життєвотворче начало вибору як вектору, що координує людину в такому багатогранному світу, адже кожна її дія – це реалізація того ж таки вибору, однак в простих чи складних його формах. Але тут постає питання – вибір нам надає можливості, чи обмежує їх, носячи деструктивну форму? Моя суб’єктивна думка полягає в тому, що у нас є одне життя і одна можливість, і час, який так стрімко спливає, що детермінує нас обирати одну професію, одного супутника життя, одних батьків (існують і винятки ;) ), що не дозволяє нам мати все одночасно, а тільки половину.

Вибір – це ситуація, в якій є певні альтернативи, що задаються зовні, між якими суб’єкт приймає рішення, що вимагає особливого внутрішнього аналізу, оцінки, в процесі яких ми визначаємо критерій для вибору однієї із альтернатив через призму власних цінностей, інтересів, поглядів, зовнішніх обставин. Отже, вибір – це не одномоментна дія, а довготривалий процес.

Отже, вибір нових джинсів, нового смартфону чи другої половинки, не одне і теж… Хоча в науковій психології – всі ці приклади можна віднести до особистісного вибору, але із прийняттям відповідальності за них є велика різниця. Якщо розібратись, то він тлумачиться так: у Вас є декілька альтернатив, яку із альтернатив ви обираєте залежить від критерію, який самостійно ж конструюєте. Думаю, простіше буде на прикладі, міжособистісних відносин, що займають центральне місце в особистому просторі людини. Кожна людина будує собі образ ідеального партнера, який згодом шукає в оточуючих. Ототожнення ідеального образу з реальним образом, викликає інтерес, зацікавленість, продовження тісного спілкування. І таких ситуацій у суб’єкта, що здійснює вибір, може бути декілька, тобто повертаючись до нашого визначення вибору, декілька альтернатив, і постає питання, а який критерій обирати: чи то душевний комфорт, чи то моральну забезпеченість, чи спорідненість душ…. і тут кожен з Вас може навести свій критерій. Але чи бути цей вибір власним і вірним вирішувати ВАМ, адже ВАМ нести за нього відповідальність. Ну, а хто ще має бажання більш глибше зануритись в проблему вибору, рекомендую книгу Еріха Фромма «Бегство от свободы», а у кого немає часу або лінощі затьмарили ваші очі :) , то слухайте аудіокнигу.

Автор: Штойко Ярина Ігорівна.

Контакти

Наша адреса: пл. Свободи, 6, Північний корпус Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, 6 поверх, ауд. 6-21.

Телефон: (057) 707-55-08.

Место нахождения Психологической службы: